Małżeństwo
Przygotowanie do małżeństwa:
- Narzeczeni mający zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński zgłaszają się w kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed planowanym ślubem.
- Bardzo prosimy, aby wizytę w kancelarii umawiać w niedzielę po Mszy Świętej, w celu uniknięcia kolejek.
- Zgłaszając się powinni dostarczyć następujące dokumenty:
- dowód tożsamości
- świadectwo chrztu świętego (nie starsze niż trzy miesiące), jeśli chrzest był w innej parafii
- świadectwo bierzmowania (jeśli brak odpowiedniej adnotacji o bierzmowaniu na świadectwie chrztu)
- świadectwo katechizacji przedmałżeńskiej (kurs przedmałżeński)
- świadectwa ocen z religii z ostatnich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej
- zaświadczenie z USC o zawartym kontrakcie cywilnym, jeśli nie zawierają ślubu konkordatowego
- Na podstawie powyższych dokumentów zostaje spisany protokół przedślubny, a następnie wygłoszone są zapowiedzi. Narzeczony(a), który(a) nie jest z naszej parafii otrzymuje dokument z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii, który po wygłoszeniu należy bezwarunkowo przynieść z powrotem do kancelarii.
- Przy ślubie konkordatowym, po spisaniu protokołu narzeczeni udają się do Urzędu Stanu Cywilnego i tam spisują dokument w trzech jednakowo brzmiących egzemplarzach o stanie wolnym obojga kandydatów („Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”), które następnie przynoszą do kancelarii parafialnej.
- Narzeczeni przystępują dwukrotnie do spowiedzi przedmałżeńskiej (pierwsza po spisaniu protokołu, druga spowiedź przed ślubem). Przystępując do spowiedzi należy zaznaczyć, że to spowiedź przedślubna. Mają także obowiązek uczestniczyć w kursie dla narzeczonych w Poradni Rodzinnej.
- Świadkowie ślubu przystępują do spowiedzi i komunii świętej na ślubie.
- Przed ślubem nowożeńcy powinni poinformować Kościelnego i Organistę o terminie ślubu i ustalić jego przebieg.
- W dniu ślubu świadkowie przed Mszą św. przychodzą do zakrystii, podpisują dokumenty i przynoszą obrączki oraz kartki potwierdzające spowiedź narzeczonych.
- Zazwyczaj sakrament małżeństwa zawiera się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Zawarcie sakramentu poza parafiami własnymi także jest możliwe po uprzednim uzyskaniu tzw. licencji.
- Osoby zameldowane w parafii, ale mieszkające stale za granicą, potrzebują zgody Proboszcza zamieszkania, na zawarcie małżeństwa.