Srebrny Jubileusz kapłaństwa Ks. Proboszcza

Niedziela — 14 czerwca; była przeżywna pod znakiem srebrnego jubileuszu kapłańskiego Ks. Proboszcza i Kustosza Mariusza Cymbały. Już dwa tygodnie wcześniej parafianie chmielniccy intensywnie myśleli o przygotowaniach i uroczystej oprawie Mszy św. jubileuszowej.

W tę wyjątkową niedzielę kazania na wszystkich mszach głosił ks. dr Paweł Synoś, ojciec duchowny dla kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, który był kiedyś uczniem Księdza Jubilata w III LO. Dekoracja kwiatowa w naszym kościele i na zewnątrz nad wejściem do świątyni: 25 lat w służbie Bogu i ludziom uświadamiały wszystkim parafianom i gościom charakter i rangę niedzielnej wyjątkowej uroczystości. Dla uhonorowania srebrnego Jubilata przygotowany był wieniec, który niosły dzieci z klas trzecich w ubrankach komunijnych oraz harcerze i zuchy w mundurkach. Księdza Proboszcza Kustosza otoczonego wieńcem prowadziły z wdziękiem Panie z zespołu ludowego w strojach regionalnych w asyście księży koncelebransów, ministrantów, lektorów, animatorów i ceremoniarzy, przy dźwiękach marsza wygrywanego przez orkiestrę parafialną. Barwnej procesji do ołtarza dodawała splendoru straż Matki Bożej Łaskawej w uniformach i towarzyszyła rodzina.

Zanim rozpoczęła się uroczysta suma jubileuszowa, Ks. Proboszcz będący celebransem, wysłuchał życzeń i gratulacji. Składały je kolejno podchodząc do Ks. Jubilata, dzieci, młodzież i dorośli. Oddzielną delegację stanowiła młodzież z Parafialnego Oddziału KSM i dorośli jako przedstawiciele grup modlitewnych i duszpasterskich: Caritas, Akcji Katolickiej, Rady Parafialnej, Koła Rodziny Radia Maryja i Via, Róż Różańcowych i Straży Maryjnej.

Rodzina Ks. Jubilata, przyjaciele, zaanowanii z poprzedniej parafii – z Januszkowic, kapłani, siostry zakonne, Wójt Gminy Krzysztof Grad, Senator RP Kazimierz Jaworski, członek Zarządu wojew. Podkarpackiego, Stanisław Kruczek i dyrektorzy szkół z terenu naszej parafii – zostali zauważeni i powitani już na samym początku uroczystości jubileuszowej.

Liturgia była pieczołowicie przygotowana. Oprócz dorosłych czytających, angażowała się w śpiewie Aneta Nurcek oraz schola z s. Wojciechą, Panią Agnieszką Ferenc i Panem Adamem Ziobro, a także orkiestra parafialna na przemian z organistą Panem Michałem Bieleckim.

W okolicznościowym kazaniu ks. dr Paweł Synoś, wyszczególnił Ruch Światło-Życie – jako, że Ks. Proboszcz świętujący 25-lecie kapłaństwa, był zawsze przez lata mocno zaangażowany w Oazę dzieci młodzieży i rodzin. Poświęcał tej formie duszpasterzowania swój czas i zdolności. Kaznodzieja wyeksponował kapłaństwo ze względu na szczególną moc Jezusa, w którą przyobleka się każdy ksiądz. Na mocy święceń działa on mocą Chrystusa, a wszystko zawdzięcza Bogu. To, co najważniejsze w życiu każdego kapłana – wskazywał ojciec duchowny w kazaniu – to być blisko Boga, towarzyszyć Jezusowi zawsze. Stanowi to ważne zadanie do spełnienia i życiu i posłudze księdza. Jubileusze są więc potrzebne, by wyznaczały czas i oddzielały poszczególne rozdziały kapłańskiej misji i by mogli jako słudzy Boga ze świeżą energią nauczać w Jego Imię, sprawować sakramenty i zbliżać innych do Boga.

Na dziękczynienie zabrzmiał śpiew: Te Deum i raz jeszcze zagrała orkiestra parafialna. Ks. Jubilat wypowiedział na zakończenie słowa podziękowania pod adresem wszystkich zaangażowanych i przybyłych na uroczystość 25-lecia świeceń kapłańskich. Słowa końcowe zawierały jednocześnie refleksję dotyczącą powołania i minionych lat.

Wszystko odbywało się przy pięknej upalnej pogodzie, także dalsza część – już bardziej kameralna – dla zaproszonych Gości, w przygotowanej sali widowiskowej Społecznego Gimnazjum obok sanktuarium.

Ks. Krzysztof Hyziak

Kategoria: