Dożynki diecezjalne A.D.2020

Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia w Rzeszowie odbyły się dożynki diecezjalne. Uroczystość była okazją dziękczynienia za tegoroczne plony, na które rolnicy z trudem pracowali przez cały rok.

W dorocznym dziękczynieniu wzięły udział delegacje parafii diecezji rzeszowskiej. Centralnym punktem dożynek była uroczysta Msza święta polowa w Parku Papieskim, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski.

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych gości i rolników. Wśród nich starostów dożynek, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, instytucji oraz jednostek mundurowych.

Następnie zgromadzeni obejrzeli krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z parafii Górno. Inscenizacja spotkała się z dużym uznaniem widzów. Młodzi artyści wierszem i piosenką podziękowali rolnikom za tegoroczny chleb – dar Opatrzności Bożej, a także wszelki trud włożony w codzienną pracę przy żniwach.

Pieśnią „Z dawna Polski Tyś Królową” rozpoczęto dziękczynną Mszę świętą. We wspólnej modlitwie uczestniczył ks. biskup Kazimierz Górny. Homilię okolicznościową wygłosił przewodniczący liturgii ks. bp Edward Białogłowski.

W procesji z darami do ołtarza rolnicy przynieśli bochen chleba, wino, warzywa, owoce, najpiękniejsze kłosy zbóż, bukiety kwiatów i ziół. W uroczystości brała udział delegacja z naszej parafii.