Światowe Dni Młodzieży - Panama 2019

„Zostawcie w dalekiej Panamie jak najpiękniejszy ślad w sercach gospodarzy i młodzieży z całego świata” – mówił bp Jan Wątroba do młodzieży przed wyjazdem na 34. Światowe Dni Młodzieży do Panamy. 14 stycznia biskup rzeszowski pożegnał 20 osobową grupę z diecezji rzeszowskiej.

Grupa z diecezji rzeszowskiej liczy 20 osób. Wśród nich są duchowni oraz przedstawiciele młodzieży, w tym nasza parafianka.

Uczestnicy ŚDM przed wyjazdem zgromadzili się w kaplicy Domu Diecezjalnego Tabor. Biskup Jan Wątroba pobłogosławił pielgrzymów życząc im wspaniałych przeżyć z papieżem Franciszkiem i młodzieżą. „Weźmiecie udział w wyjątkowym, historycznym wydarzeniu. Sami wzbogacicie się o nowe doświadczenia, ale jednocześnie wy będziecie dla innych świadkami wiary i świadkami Polski. Wielu ludzi odtąd będzie patrzeć na Polskę, myśląc o was. Zostawcie w dalekiej Panamie jak najpiękniejszy ślad w sercach gospodarzy i młodzieży z całego świata” – powiedział Ordynariusz.

Biskup Wątroba, z błogosławieństwem, przekazał młodzieży wylosowane fragmenty Pisma św.

Pielgrzymi z Rzeszowa wyjechali do Warszawy, gdzie odlecą czarterowym samolotem do Panamy. Pierwszy tydzień pobytu w Panamie, tzw. dni w diecezji, spędzą w czterotysięcznym mieście La Pintada w diecezji Penonomé. Miasto jest oddalone od stolicy Panamy o ok. 150 kilometrów. Zakwaterowani zostaną w prywatnych domach mieszkańców La Pintady.

Drugi tydzień, od 22 stycznia, spędzą w parafii San José de Veranillo w San Miguelito. To ponad trzystutysięczne miasto wchodzące w skład aglomeracji stołecznej. Stamtąd będą dojeżdżać na centralne uroczystości w stolicy. Kulminacją uroczystości będzie Msza św. z udziałem papieża Franciszka 27 stycznia w Kampusie św. Jana Pawła II w Panamie.

W Światowych Dniach Młodzieży w Panamie weźmie udział ok. 350 tys. młodych ludzi ze 155 państw świata, wśród nich około 3500 osób z Polski. W Mszy św. z udziałem papieża Franciszka spodziewany jest udział około 800 tys. osób.