100 rocznica odzyskania niepodległości

W niedzielę, 11 listopada 2018 r. w całym kraju przeżywaliśmy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Chmielniku centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się przed odrestaurowanym pomnikiem poległych żołnierzy w czasie I-ej wojny światowej oraz wojny z bolszewikami.

Następnie, w sanktuarium Pani Łaskawej obyła się uroczysta Msza Święta, celebrowana przez ks. Proboszcza i kustosza Mariusza Cymbała. W wygłoszonej homilii zaznaczył, że miłość do ojczyzny zawsze domaga się wierności i gotowości do ofiar i poświęceń. Zwrócił uwagę, że utrata niepodległości, była spowodowane grzesznością narodu, brakiem troski o drugiego człowieka. Historia powinna nas uczyć –  zaznaczył kaznodzieja, abyśmy dzisiaj kierowali się troskę o dobro wspólne, uczciwością w pracy, poszanowaniem, prawa.

Metropolita Przemyski zauważył również, że ta miłość, jest potrzebna również dziś, w czasie pokoju: – Dziś dziękujemy za tę wierność naszym przodkom. I tym, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, czy w walce o jej niepodległość i tym, którzy szarą pracą, tworząc nowe miejsca pracy, tworząc nową kulturę polityczną, zadbali o to by ojczyzna nasza się rozwijała.

Po zakończonej Eucharystii wyruszył Marsz Niepodległości z 12 pocztami sztandarowymi do obelisku przed Urzędem Gminy postawionym dla upamiętnienia świętowanej rocznicy. Po jego poświęceniu złożono kwiaty.

W odnowionej Sali konferencyjnej Urzędu Gminy dzieci i młodzież z terenu Gminy przedstawiły program o naszej Ojczyźnie. Szczególne uznanie wzbudziły tańce w wykonaniu Przedszkolaków. Program artystyczny zakończył wspólny śpiew pieśni patriotycznych, który poprowadzony został przez P. Tomasz Kotarbę.

Zebrani goście mogli posilić się wojskową grochówką i oglądać pokaz ogni sztucznym nad stadionem.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, sołtysi wiosek wchodzących w skład Gminy, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych ze sztandarami, Kół Gospodyń Wiejskich, Dyrektorzy i nauczyciele szkół wraz z pocztami sztandarowymi, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy.