Odpust Św. Bartłomieja

Jak co roku mieszkańcy Chmielnika godnie uczcili patrona swojego kościoła. W czwartek 24 sierpnia, odbyły się uroczystości odpustowe, które zostały powiązane z dożynkami. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. Grzegorz Kot, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

To o tym  Apostole Jezus powiedział przy powołaniu, że to „prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”, a sam Św. Bartłomiej pociągnięty do Zbawiciela wypowiada jako pierwszy swoje wyznanie wiary. Spotkanie z Jezusem zmienia całkowicie jego życie, aby na jego końcu złożyć największą ofiarę, ofiarę z własnego życia w imię oddania się bez reszty misji głoszenia Chrystusowej Ewangelii.

 Zgodnie z parafialną tradycją złożono podziękowania za tegoroczne plony. Poświecono wieńce dożynkowe oraz chleb upieczony z mąki z tegorocznego zboża, który do ołtarza w uroczystej procesji, przynieśli przedstawiciele parafii.

W homilii ks. Grzegorz nawiązując do tegorocznego Kongresu Trzeźwości, uświadomił że poprzez alkohol odzieramy naszych bliskich z godności Dziecka Bożego. Wezwał do abstynencji nie tylko w sierpniu, ale przez całe życie.

Atrakcją tegorocznego odpustu były dorożki konne, którymi obwożono wieńce dożynkowe — po parafii przed i po uroczystej Sumie.