Uroczystość poświęcenia kaplicy cmentarnej.

Przeżywając Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, nasza parafia oddała do użytku kaplicę pw. Matki Bożej Bolesnej, aby godnie modlić się za zmarłych.

W zimowej szacie przy wejściu na cmentarz parafialny tuz przed godz. 13.00 ,miało miejsce oczekiwanie na Pasterza diecezji rzeszowskiej. Odświętnie ubrani parafianie, Liturgiczna Służba Ołtarza, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i kapłani z Księdzem Kustoszem zgromadzili się na Uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Wątroby z udziałem Księdza Dziekana dekanatu tyczyńskiego.

Księdza Biskupa powitała młłodzież oraz rodziny, na czele z kierownikiem budowy, który przedstawił historię budowy i ukazał piękno obiektu.

Biskup Rzeszowski dokonał poświęcenia wnętrz nowej kaplicy, ołtarza, ambony, figur św. Barbary i św. Józefa – Patronów dobrej śmierci a w okolicznościowym kazaniu skoncentrował się na przemianie wody w wino w Kanie Galilejskiej zgodnie z treścią niedzielnej Ewangelii oraz wskazał na troskę Maryi o człowieka zagubionego, którego życiowe deficyty powodują brak pełnego szczęścia. Sześć stągwi kamiennych napełnionych wodą już samą liczbą symbolizują niedobór, brak – przekonywał Pasterz naszej diecezji a jednocześnie przypominał o zbliżającej się i przygotowywanej 1050 rocznicy Chrztu Polski i o wyjątkowości Roku Świętego.

Mówiąc o Roku Miłosierdzia jako o nadzwyczajnym  jubileuszu przeżywanym aktualnie w całym Kościele Powszechnym Ksiądz Biskup zachęcał do spełniania uczynków miłosierdzia. Wtedy nasze dobre czyny, intencje są udane i miarodajne. Pasterz naszej diecezji uświadomił wszystkim uczestnikom tej świętej liturgii, jak ważne jest miłosierdzie, które otwiera nas na Boga. Nie tylko trzeba pamiętać, że są takie uczynki miłosierne co do ciała i co do duszy i umieć wymienić, ale należy je wprowadzać w życie – zauważył ksiądz Biskup. Oby takie było serce każdego człowieka – miłosierne.

W czasie tej podniosłej uroczystości śpiewany hymn: Ciebie, Boga wysławiamy wyraził nasze wspólne dziękczynienie za to powstałe dzieło, jakim jest kaplica pogrzebowa tak bardzo potrzebna w Chmielniku, za wszystkich wykonawców, na czele z Księdzem Proboszczem-Kustoszem, inż. Andrzejem Śmiałkiem, który przedstawił Księdzu Biskupowi raport z budowy nowego obiektu sakralnego w naszej parafii.

Ks. Krzysztof Hyziak