Piesza pielgrzymka do Matki Bożej Łaskawej 1 maja to już tradycja wszystkich osób uzależnionych, ich rodzin i tych, którzy trwają w trzeźwości i chcą za ten dar podziękować Bogu i Maryi. Pielgrzymują takżeCi, którzy pragną trzeźwej Polski. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku przyjęło pielgrzymkę trzeźwościową tym razem 30 kwietnia. Uczestniczyli w niej parafianie z Tyczyna, Hermanowej, Malawy, Matysówki i Rzeszowa-Słociny oraz os. Budziwój.
Mszy świętej przewodniczył ks. Mieczysław Lignowski, dziekan dekanatu tyczyńskiego, zaś koncelebrowali: ks. Jan Pyziak-proboszcz z Matysówki, tutejszy rodak i nasz ks. proboszcz, kustosz sanktuarium.
W okolicznościowym kazaniu ks. dziekan zwrócił się do wszystkich zgromadzonych i docenił niezwykły dar trzeźwości tych osób. Wskazywał na trwający w Kościele Rok Miłosierdzia. Dał temu wyraz że Maryją jest Matką i Bramą Miłosierdzia. Szczególnie poprzez różaniec błagamy Matkę Bożą o dar miłosierdzia dla nas, bo Bóg jest bogaty w miłosierdzie („Dives In misericordia”), zaś Maryja zwraca swe miłosierne oczy na każdego z nas. Od IX wieku znana jest ta antyfona „Salve Regina” śpiewana na pogrzebach i kościołach. Zwracamy się w niej do Maryi: „Matko Miłosierdzia”. Taką też wymowę ma obraz „Brama Miłosierdzia” z Jarosławskiej cerkwi prawosławnej. Ten wizerunek zainspirował papieża Franciszka do tego aby zaczerpnąć motyw roku miłosierdzia w odniesieniu do Maryi jako Matki Miłosierdzia. W ten sposób jest czczona Maryja Ostrobramska w Wilnie. To wezwanie „Matka Miłosierdzia” została dodana do litanii loretańskiej. Ksiądz dziekan zachęcał w swoim słowie, aby korzystać ze wstawiennictwa Maryi i błagać ją o miłosierdzie. Bowiem pod płaszczem Maryi jest miejsce dla wszystkich. Tam mamy się chronić. Do Maryi-Bramy i Matki Miłosierdzia mamy innych prowadzić. Przy niej czujemy się bezpiecznie. Podobnie jak dziecko bezradne biegnie do matki, tak i w nieszczęściu alkoholowym ratunek można znaleźć u Maryi, bo trzeźwość trzeba wymodlić – zapewniał ksiądz dziekan. Ważne jest żeby w rodzinach była modlitwa o trzeźwość. Staje się ona owocna połączona z darem abstynencji: na miesiąc, pół roku, rok i dłużej.
Po skończonej mszy świętej koncelebrowanej odprawiana była droga krzyżowa trzeźwościowa tym razem w kościele ze względu na zimno i deszcz. Nabożeństwo to poprowadził ks. proboszcz i kustosz sanktuarium a rozważania odczytywali uczestnicy pielgrzymki.
ks. Krzysztof Hyziak