Młodzi pielgrzymi z Ukrainy w liczbie 20 osób, powitani w naszym sanktuarium w środę po południu, przez dwa następne dni mieli zorganizowane zwiedzanie wybranych zabytków Podkarpacia.
Na rozpoczęcie czwartkowego poznawania naszego regionu, w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku 21 lipca o godzinie 8.30 goście zza granicy i przyjmujące ich rodziny uczestniczyli we Mszy Świętej w języku łacińskim. Liturgię przygotowaną przez naszych lektorów i animatorów na czele z klerykiem Jakubem, ubogacili czytaniami i śpiewem w języku ukraińskim. Krótkiego kazania wysłuchali także w swoim języku, po czym Ks. Proboszcz-Kustosz sanktuarium jeszcze wygłosił je po polsku. Łacińskie, ukraińskie i polskie śpiewy również sprawiły, że wszyscy biorący udział w Eucharystii czuli się międzynarodowo jednoczyli we wspólnej modlitwie.
Zaangażowani nasi KSM-owicze jako wolontariusze towarzyszyli w zwiedzaniu muzeów i sanktuariów oraz zabytkowych świątyń Rzeszowa. Tak było w czwartek, kiedy to po mszy św. udaliśmy się do Markowej, by zobaczyć interesujące nowe Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, a następnie przemieściliśmy się do Łańcuta, by zachwycić się parkiem i muzeum zamkowym w dawnej posiadłości Potockich i Lubomirskich. Po zwiedzeniu Zamku-Muzeum był czas na obiad w cieniu drzew. Trzecim miejscem zwiedzania i pielgrzymowania było Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku, gdzie oprowadzani przez miejscowego O. Bernardyna wpatrywaliśmy się w barkowe wnętrza bazyliki, zabytkowe organy i przede wszystkim w Cudowny Obraz MB Leżajskiej, gdzie młodzież odmawiała różaniec w języku ukraińskim. Ponad godzinę poświęciliśmy na obejrzenie Muzeum Sakralnego. Po powrocie czekała smaczna kolacja w gościnnych domach naszych parafian. Miłym akcentem był jeszcze na koniec dnia wyjazd młodzieży z Ukrainy wraz z nami do rzeszowskiego Rynku, gdzie odbywał się koncert – przegląd zespołów folklorystycznych.
Mimo zmęczenia i niewyspania zagraniczni nasi goście chętnie i z zainteresowaniem podjęli w piątek, 22 lipca, zwiedzanie Rzeszowa. Przy studni w Rynku umówiony był przewodnik, który oprowadzał nas i opowiadał historię Rzeszowa. Nasz spacer po mieście obejmował trzy świątynie: kościół farny, OO. Bernardynów i Św. Krzyża, jak też trzy muzea: Dobranocek, Okręgowe i Podziemną Trasę Turystyczną. Żywe zainteresowanie wykazywali nasi podopieczni rzeszowskimi podziemiami, jak też sanktuariami: MB Rzeszowskiej i MB Szkaplerznej. Obiad dowieziony i czas wolny dał możliwość wytchnienia od upału zwłaszcza, że w tym dniu były jeszcze uroczystości podyktowane powitaniem relikwii bł. Piotra Jerzego Frassatiego i msza św. w kościele św. Jacka u OO. Dominikanów pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Jana Wątroby z udziałem przyjezdnych biskupów i kapłanów oraz młodzieży zza granicy. Po tych uroczystościach nastąpił powrót do Rynku na koncert.
ks. Krzysztof Hyziak