Czuwanie Modlitewne przed ŚDM - Kraków 2015

Światowe Dni Młodzieży to wielkie i ważne wydarzenie do którego  trzeba się dobrze przygotować nie tylko technicznie ale i duchowo. Mając na uwadze właśnie to duchowe przygotowanie w parafi Chmielnik od maja ubiegłego roku organizowane są wieczory modlitewne. To cykliczne spotkania, które odbywają się raz w miesiącu. Skierowane są one do młodzieży i do dorosłych. Do tych, którzy chcieli by pojechać na Swiatowe Dni Młodzieży, do rodzin, które przyjmują młodzież z zagranicy przyjeżdząjącą do naszej parafii by wziąć udział w tzw. " Dniach w Diecezji", do wolontariuszy ŚDM. Tak naprawdę do wszystkich, którzy potrzebują spotkania z Jezusem, którzy potrzebują Słowa Bozego i modlitwy. Z racji tego, że dekanat Tyczyn, na terenie którego leży parafia Chmielnik jest dosyć rozległy, zaproszenie do udziału w tych spotkaniach modlitewnych skierowane jest również do osób z parafii sąsiadujących. Tego typu spotkania orgnozowane są też w parafiach Tyczyn i Rzeszów-Budziwój. Wieczory modlitewne przygotowywane są przez miejscową młodzież zaangażowaną w życie parafialne,  koordynowaną przez miejscowych duszpasterzy na czele z ks. proboszczem. Program każdego wieczoru, zasadniczo jest podobny: Eucharystia, Katecheza, Świadectwo, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Agapa.

Jaki jest cel tych wieczorów? Oczywiście przygotowanie do przeżywania Światowych Dni Młodzieży. Ale chodzi też o ewangelizację. O to, by rozbudzić pragnienie Boga w sercach ludzi – młodzieży, dorosłych i ożywiać to pragnienie. By jak najwięcej osób mogło spotykać Jezusa Chrystusa osobiście i we wspólnocie. Chodzi o doświadczenie żywego, radosnego Kościoła. Chodzi o konkretną katechezę i formację.

Organizujemy te wieczory w oparciu o program "DeoProfil". W Roku Miłosierdzia, który przeżywamy – jest to dobry sposób na odkrycie Bożego planu wobec nas, planu pełnego miłości i miłosierdzia. To sposob na to, by Dobra Nowina dotarła do ludzkich serc. Proponuje on sprawdzoną drogę czterech praw życia duchowego, którą kroczy wiele grup ewangelizacyjnych, a zwłaszcza Ruch Światło-Życie. Wyraźnie nawiązuje on  i czerpie z oazowych drogowskazów nowego człowieka.  Codobrze koresponduje z hasłem obecnego roku duszpasterskiego: " Nowe życie w Chrystusie". Na każdy wieczór staramy się zapraszać kogoś z katechezą, ze świadectwem.

Tematem ostatniego wieczoru modlitewnego, który odbył się w piątek 5 lutego był “grzech". W katechezie, którą wygłosił ks. Krzysztof Szot dowiedzieliśmy się, że grzech jest jak wirus: atakuje, zaraża, powoduje duchową śmierć. I to jest największy dramat człowieka – życie w grzechu, w oderwaniu od Boga. Podczas analizy fragmentu z księgi Rodzaju zobaczyliśmy kto jest głównym sprawcą grzechu, jaka jest strategia działania demona. On chce uderzać i uderza w trzy sfery naszego życia. W sferę wolności, prawdy i miłości. W tych sferach powoduje chaos i zaciemnienie. Każdy z nas jest zarażony tym wirusem  przez grzech pierwszych ludzi. Nikt z nas nie jest w stanie się sam od tego wirusa uwolnić. Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Dlatego potrzebujemy Jeusa Chrystusa – jedynej osoby, która jest w stanie wyrwać nas z doświadczenia grzechu, wyciągnąć z grobu, z ciemności. On przychodzi by nam pomagać, by nas ratowć – jego dłoń jest zawsze wyciągnięta w naszą stronę. Dlaczego? Powód jest jeden – miłość do nas.

Potem usłyszeliśmy świadectwo, które powiedział do nas uczestnik Światowych Dni Młodzieży Bogusław Biały. Dzieki temu śwadectwu mogliśmy zobaczyć, że można pięknie, radośnie przyżywać życie doświadczając Jezusa Chrystusa, który działa. Dla wielu ludzi zwłaszcza młodych to świadectwo było zachętą by czas wakacji zarezerwować na udział w Światowych Dniach Młodzieży, bo warto. Nawet gdy jest to trudne – można.

Po świadectwie była adoracja Najświętszego Sakramentu – czas modlitwy i uwielbienia Boga. A na koniec poczęstunek – agapa. W oprawie muzycznej pomagała nam "Salezjańska Schola Młodzieżowa". Następne spotkanie już 4 marca. Zapraszamy.
[film]