Spotkania opłatkowe

Każda parafia to Kościół lokalny: „Wspólnota składająca się z małych wspólnot” – jak uczy Sobór Watykański II.  W tych małych wspólnotach, każdy może znaleźć sobie miejsce formacji i apostolstwa. Styczeń jest czasem obfitującym w spotkania opłatkowe poszczególnych wspólnot.

Młodzi mieli zorganizowane takie spotkanie w sali widowiskowej Domu Parafialnego w niedzielę po świętach Bożego Narodzenia, tj. 28 grudnia po ostatniej Mszy świętej. Stoły były odświętnie przygotowane na godz. 1700. W spotkaniu wzięli udział: ministranci, lektorzy, animatorzy w liczbie 20 osób, KSM — 15 osób i schola parafialna — 4 dziewczynki. W modlitwie, składaniu sobie życzeń i kolędowaniu oraz poczęstunku wzięli udział księża i s. Wojciecha, mająca pieczę nad scholą.

Następne spotkania opłatkowe (13 i 20 stycznia br.) zgromadziły dorosłych, aktywnych parafian: należących do Koła Przyjaciół Rodziny Radia Maryja i Via oraz TV TRWAM oraz działających w Zespole Caritas i Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej. W obu spotkaniach wzięło udział w sumie 30 osób — podobnie jak w grupach, które stanowią dzieci i młodzież.

Każde spotkanie zaczynało się kolędą, wspólną modlitwą i błogosławieństwem opłatków, którego dokonywał nasz Ksiądz Proboszcz i Kustosz sanktuarium Mariusz Cymbała. Nad przygotowaniem tych spotkań pod względem duszpasterskim i gospodarczym czuwali księża wikariusze i animatorzy oraz prezesi.

Wszystkie smakołyki dodawały radości a wspólny stół przybliżał i ułatwiał wzajemną integrację. Takie spotkania są potrzebne. Bowiem pomagają w podtrzymywaniu tradycji świątecznych i noworocznych a także są okazją do wspólnego uwielbienia Pana Boga i pochylenia się nad wspaniałą, niezwykłą Tajemnicą Bożego Narodzenia. Udział każdej z grup inspiruje do dalszej owocnej działalności dla dobra wspólnoty parafialnej, lokalnej społeczności i Kościoła.

Ks. Krzysztof Hyziak